Symbolika

Předchozí symboly najdete ve složce archiv.Pamětní medaile "25 let pyrotechnické služby VB"


Dne 20. března 1951 vydalo Ministerstvo národní bezpečnosti pod č.j. S-5047/10-51 služební předpis „Pyrotechnická služba Sboru národní bezpečnosti – směrnice pro její výkon“ a následně byli v roce 1952 v rámci každého krajského velitelství Veřejné bezpečnosti začleněni pyrotechnici, kteří prováděli likvidaci munice, znaleckou a expertizní činnost a likvidaci nástražných výbušných systémů. Zároveň byli pyrotechnici zařazeni i na Hlavní správě Veřejné bezpečnosti Praha, v rámci Kriminalistického ústavu, kde bylo prováděno znalecké zkoumání především nástražných výbušných systémů.
Většina těchto pyrotechniků prodělala v době od 3. března 1952 do 9. června 1952 první pyrotechnický kurz pro příslušníky SNB ve školícím zařízení Československého báňského úřadu, které bylo zřízeno v prostorách bývalé Vojenské muniční továrny č. 1 v Poličce.
V roce 1977 byla k 25. výročí těchto událostí udělována pyrotechnikům Veřejné bezpečnosti tato pamětní medaile.
Medaile o průměru 60 mm je vyrobena z patinovaného zlatavého kovu.
Na líci se nachází pod písmeny „SNB“ (Sbor Národní Bezpečnosti) nápis „ 25 LET PYROTECHNICKÉ SLUŽBY VB“, doplněný v pravé horní čtvrtině plochy vystupující pěticípou hvězdou. Pod nápisem spočívá na svazku třech lipových listů stylizovaná stuha s letopočtem „1977“.
Na rubové straně je pak na pozadí výbuchu vyvedena dělostřelecká mina a ruční násadkový granát.

 

708.