Aktuality

INMEP
15. ročník INMEP 2018 proběhne ve dnech 3. - 8. června 2018, pro přihlášení je potřeba vyplnit registrační formulář, který je umístěný na www.inmep.czBITVA U BACHMAČE
V rámci každoročního setkání členů naší jednoty a hostů se ve dnech 23. a 24.března 2018 uskutečnila odborná přednáška na téma "Bachmač 1918". Přednášky se ujala ses. Marcela Ludvíková, která poutavou formou přiblížila historické události jara 1918. Druhý den ráno uctili účastníci akce oběti první světové války položením věnce k pomníku v nedalekých Sudoměřicích u Bechyně.
Po pietním aktu následovala pro zájemce prohlídka muniční sbírky umístěné v nedalekých kasárnách, tímto bychom
chtěli poděkovat Veliteli plk. gšt. Ing. Jiřímu Lustykovi za vstřícnost při pořádání této jistě zajímavé akce.

        Pyrotechnický plánovací kalendář 2018
Zájemci o Pyrokalendář 2018 mohou kontaktovat br. K. Ludvíka na e-mailové adrese csol.boletice@gmail.com
Náhled kalendáře je níže a zde je i PDF verze náhledu.

  PF 2018

  Otevření výstavy "LEGIOVLAK" na českokrumlovském vlakovém nádraží
Dne 11. listopadu 2017 ve 14,00 hodin byla na českokrumlovském vlakovém nádraží slavnostně otevřena výstava "LEGIOVLAK". Slavnostní úvodní řeč měl starosta města Český Krumlov Mgr. Dalibor Carda a tajemník Československé obce legionářské br. Ing. Milan Mojžíš. Účast na slavnostním otevření výstavy byla podle osádky vlaku, i za nepřízně počasí neobvykle velká, která měla na tři sta osob . Naše Jednota se na slavnostním otevření podílela na zabezpečení občerstvení pro všechny zúčastněné.

        
  Setkání válečných veteránů
Stalo se tradicí, že se naše jednota podílí společně s Vojenským útvarem z Boletic na pořádání "Setkání válečných veteránů" v Jízdárně Státního hradu a zámku v Českém Krumlově (Ples veteránů). Toto setkání bylo v pořadí již patnácté. V následujícím roce je Setkání válečných veteránů plánováno na 10. 11. 2018. Na závěr bychom chtěli poděkovat všem, co se setkání zúčastnili, a budeme se za všechny organizátory těšit na setkání v dalších ročnících.

        
  Vzpomínková akce
Dne 10. 11. 2017 se členové naší Jednoty zúčastnili vzpomínkové akce pořádané u příležitosti Dne válečných veteránů v Městském parku Českého Krumlova. Českokrumlovský deník napsal: Při slavnostním kladení věnců nechyběli ani zástupci města, městské policie či Hasičského záchranného sboru. "Vojákům při pietním aktu velel major Petr Sláma z Vojenského zařízení 6817 Boletice," řekl Ivan Novotný z Československé obce legionářské. "Vzácným hostem byl zasloužilý válečný veterán rotmistr Václav Houdek." Při této slavnostní příležitosti byly uděleny i medaile za zásluhy. Zdroj: Českokrumlovský deník

        Pietní vzpomínka
Stalo se již dobrým zvykem, že v půlce září si připomínají pyrotechnici armády, policie, civilních firem z ČR tragickou událost, která se odehrála ve čtvrtek 13. září 1945 v areálu Zemské zbrojnice č. 1. U této příležitosti proběhlo v sobotu 9. září 2017 od 11.00 hod v Hostivici, v areálu bývalých kasáren vzpomínkové setkání.
Pietní vzpomínky se kromě bratrů a sester z naší jednoty zúčastnili příbuzní a potomci zahynuvších důstojníků. Jako vítaní hosté byli přítomni plk. Ing. Mgr. Miloslav Žán, náměstek ředitele Pyrotechnické služby Policie ČR, plk. gšt. Ing. Jiří Tršo náčelník ženijního vojska AČR a JUDr. Karel Jonáš, zástupce ředitele správy Městského soudu v Praze.

        100. let od Zborova
Dne 2. července 1917 se českoslovenští legionáři zapsali do světového podvědomí vítěznou bitvou u obce Zborov. Zde byl i podpořen proces vzniku samostatného Československa. Po sto letech si členové naší jednoty tuto zásadní událost v moderních československých dějinách připomněli několika různými akcemi. Zúčastnili se pietního aktu přímo na místě historické bitvy u obce Zborov na Ukrajině nebo položili květiny k památníkům první světové války v obci Vrábče, u památníku obětí válek v parku v Českém Krumlově nebo u památníku obětí první světové války ve Velkých Úlanech (Slovensko). V neposlední řadě jsme uspořádali vzpomínkové posezení s country kapelou na návsi obce Slavče, kde jsme pro přítomné připravili malé občerstvení. Této akce se zúčastnilo na 60 místních obyvatel a členů jednoty. Tato akce byla kladně hodnocena všemi zúčastněnými a věříme, že datum 2.7. si každý bude dobře pamatovat.

        
        Připomenutí 100. výročí bitvy u Zborova:


PDF  DOCX25. května 2017 se členové naší jednoty zúčastnili v Bolevci u Plzně slavnostního odhalení nového pomníku připomínající 100. výročí tragického výbuchu, ke kterému došlo v tehdy největší muničce v Rakousko-Uhersku.Poté se zúčastnili vzpomínkové akce na boleveckém hřbitově. Na obou místech jménem jednoty Boletice položili kytice k uctění památek obětí.

     20. května 2017 si členové naší jednoty společně se zastupiteli města Dačice připoměli na zdejším hřbitově památku šesti dačických občanů, kteří zahynuli 23. května 1945 při sběru munice. Po setkání s rodinými příslušníky obětí na radnici, položili členové jednoty kytici také u pomníku na místě výbuchu.

  Odkrytí nového pomníku
Bratři a sestry, zveme Vás k účasti na slavnostním aktu odkrytí nového pomníku k 100. výročí tragického výbuchu v Bolevci u Plzně. Samotný akt proběhne dne 25. května 2017 od 14 hod. před hlavní budovou vedení společnosti ŠKODA JS a.s. v Bolevci. V 16,00 hod. následuje vzpomínková akce na boleveckém hřbitově. Poté bude sloužit v Kapli sv. Vojtěcha a v prostoru před kaplí biskup Tomáš Holub pietní mši.Pietní akt
Bratři a sestry, zveme Vás na tuto sobotu t. j. 20. května 2017 do jihočeských Dačic k účasti na pietním aktu věnovaném památce šesti dačických občanů, kteří zahynuli 23. května 1945 při sběru munice. Sraz: parkoviště před obchodním domem LIDL (tř. 9. května) v 09,45 hod.
Program:
- 10,00 hod pietní akt u společného hrobu obětí na Starém hřbitově v Dačicích, dále
- přijetí hostů starostou města na radnici
- položení věnců k pomníčku u jemnické silniceLotrinský pyrotechnický kalendář
Na stránce https://www.deminest.fr/services/ je dostupný Lotrinský pyrotechnický kalendář 2017 našeho francouzského kolegy Henryho Belota.
Zájemci o Českou variantu tohoto kalendáře mohou kontaktovat br. Karla LUDVÍKA E-mail: k.ludvik@centrum.cz. Náhled je k dispozici zde.   

>Starší aktuality<

3510.